Najcześciej czytane

środa, 29 marca 2017

Seriale czyli kilka pozycji by zmarnować sobie życie :)

Dziś trochę inny post niż zwykle. Wygenerowałam trochę czasu by zrobić wam listę moich ulubionych seriali, które zabrały mi wiele godzin z życia. Oczywiście lista jest subiektywna. Przy doborze tytułów kierowałam się wyłącznie swoim gustem. Nie są to super oryginalne propozycje, jednak może kogoś zachęcą do odświeżenie naprawdę starych seriali, albo jednak coś będzie dla was nowością. No to zaczynamy!

Miasteczko Twin Peaks



Był to chyba pierwszy serial, który wzbudzał we mnie i lęk i fascynacje. Pamiętam jak miałam jakieś 5 lat i moi rodzice śledzili co tydzień odcinki tego kultowego serialu. W tamtym czasie najprawdopodobniej niewiele rozumiałam z fabuły. Pamiętam doskonale ścieżkę dźwiękową i ten niesamowity klimat grozy i mistycyzmu. No i postać przystojnego Dale’a Coopera granego przez Kyle'a MacLachlan'a (tak najprawdopodobniej narodziła się moja słabość do brunetów i do Davida Lyncha). Po latach kiedy już kumałam o wiele więcej i byłam oddaną fanką twórczości Lyncha powróciłam do losów "Miasteczka...". O czym jest serial? W fikcyjnym waszyngtońskim miasteczku zostaje zamordowana niejaka Laura Palmer. Tu pojawia się agent FBI by rozwiązać zagadkę śmierci dziewczyny. Serial to typowy produkt Lyncha. Rzeczywistość przeplata się z paranoicznymi ułudami. Jest to też swego rodzaju krzywe zwierciadło pokazujące obłudę obywateli. Każdy z bohaterów ma dwie twarze. Serial kultowy, który przeszedł do historii.



 Z Archiwum X





Kolejny kultowy serial. W Polsce był on emitowany od 1996r. Od samego poczatku oglądałam go z zapartym tchem. Pamiętam też jak w domu moja mama prowadziła dyskusje z ciotkami czy dziecko powinno oglądać takie rzeczy :D Cóż za sentymentalne wspomnienia. Serial ten to najlepsza jak dla mnie mieszanka gatunkowa sensacji, thrillera, horroru, fantastyki naukowej. No i główni bohaterowie fenomenalny David Duchovny i Gillian Anderson. Ta para to agenci FBI pracujący dla Archiwum X. Jest to specyficzna komórka rozwiązująca sprawy niedające się wyjaśnić w logiczny sposób. Każdy odcinek to inna sprawa. Agent Mulder to człowiek wierzący w istoty pozaziemskie, mający otwarty umysł. Natomiast agentka Scully jest zdecydowanie bardziej racjonalistką. Z biegiem czasu sprawy jakie ich dotykają i doświadczenia zmieniają nawet rozsądną Scully. Serial był emitowany w stanach przez telewizje FOX od 1993r. doczekał się również 2 filmów kinowych i wersji komiksowej. 24 stycznia 2016 r. stacja FOX wznowiła produkcje serialu i pokazała 10 sezon.




Seks w wielkim mieście




Kolejna historyczna pozycja. Z tematyki paranormalnej i mistycznej przechodzimy do babskich problemów i umiłowania zacnego obuwia. Nie wiem czy jest na tym świecie osoba, która nie lubiła tych 4 babeczek. Carrie Bradshaw, Miranda Hobbes Brady, Charlotte York McDougal później Charlotte York Goldenblatt, Samantha Jones. Serial został stworzony na podstawie książki Candace Bushnell o tym samym tytule. Carrie pisywała cotygodniowe felietony dla New York Star, kolumna nazwana została tak jak serial „Seks w wielkim mieście”. Opisywała w niej swoje i przyjaciółek doświadczenia seksualne. Każdy z felietonów nadawał zarys danemu odcinkowi. Carrie przy okazji była fanatyczką mody. Tu twórcy serialu dawali upust fantazji fikcyjnej postaci, a widzowie mogli podziwiać fenomenalne stylizacje jakie nosiła Sarah Jessica Parker, grająca Carrie. Dzięki swojej pasji nasza bohaterka zaczęła też pisać dla Vogue'a. A potem zrobiła karierę wydając zbiór swoich felietonów. W międzyczasie jej przyjaciółki wychodziły za mąż, rozwodziły się lub zmieniały kochanków jak rękawiczki. Serial do bólu nowojorski, stylowy, zabawny, smaczny niczym kultowy Cosmopolitan pijany przez Bradshaw. 



Ally McBeal



Przysięgam, że to już ostatnia tak zabytkowa pozycja. Czy ktoś to jeszcze pamięta? Na polskim podwórku próbowano zrobić produkcje nawiązująca do tego amerykańskiego hitu "Magda M", jednak moim zdaniem była to kulawa próba. Tak szybko i zwięźle, amerykański serial dziejący się w środowisku prawniczym. W Stanach emitowano go w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003. Główna bohaterka to właśnie tytułowa Ally. Ma 30 lat i jest prawniczką. W kancelarii dla której pracuje spotyka swoją odwieczną miłość. Jednak życie trochę się zmieniło. Ally jest singielką, a Billy ma już żonę, jak na nieszczęście ona również pracuje w tej samej kancelarii. Każdy odcinek serialu opowiada o innej sprawie sądowej. Ally jest osobą z rozbuchaną wyobraźnią co scenarzyści w zabawny sposób wizualizowali w jej licznych fantazjach. Nasza bohaterka ma notoryczne problemy z facetami i otoczeniem. Potrafi się również nieźle dogryźć. Serial usłany jest anegdotami co nie pozwala się nudzić.



Rodzina Soprano



To kolejny serial na którego punkcie miałam bzika. Robiłam sobie naprawdę mordercze maratony wszystkich sezonów. Serial opowiada o włosko amerykańskiej rodzinie mafijnej z New Jersey. Serial pokazuje zmagania ojca rodziny i bossa mafijnego Tony'iego Soprano granego przez genialnego James Gandolfini (niestety aktor zmarł przedwcześnie 4 lata temu). Tony przeżywa nie lada załamanie i nerwicę próbując połączyć życie rodzinne na przedmieściach z przewodzenie mafii. Serial jest wielowątkowy i wielowarstwowy. Z jednej strony widzimy losy bezwzględnych bossów mafijnych, którzy prowadzą nielegalne interesy, żyją w ciągłej przemocy. Z drugiej strony wracają do białych domków i normalnych rodzin, chodzą na niedzielną mszę, udzielają się w społeczności lokalnej, wychowują rozbestwione dzieciaki. Serial został uznany za fenomen, zbierał doskonałe recenzje za to niecodzienne podejście do tematu życia mafii.



Dr House



Kolejny serial do którego powróciłam w zeszłym roku to "Dr House". Tym razem poznajmy losy niecodziennego lekarza. Kulejący, wredny, opryskliwy, aspołeczny, twierdzący, że każdy kłamie. To właśnie postać dr Gregory'ego House'a. Ma on wszystkie cechy by go znienawidzić, na dodatek jest ćpunem uzależnionym od vicodinu. Jednak ma pewną dobrą cechę, jest genialny w swojej niecodziennej formię diagnostyki. Rozwiązuje najtrudniejsze przypadki i terroryzuje swoich pracowników, najlepszego przyjaciela dr Jamesa Wilsona i dyrektorkę szpitala dr Lisy Cuddy (choć w tym przypadku nie pozostaje obojętnym na wdzięki jej biustu). Scenariusz do serialu został napisany po prostu fenomenalnie. Widz zaczyna uwielbiać człowieka, który ma wszystkie najgorsze cechy charakteru. Przypadki są zawiłe i trzymające w napięciu. W mojej opinii tym serialem nie da się znudzić. Był on niekwestionowanym strzałem w dziesiątkę. 



Gotowe na wszystko



Kolejny serial opowiada o amerykańskich idealnych przedmieściach i żyjących tam zdesperowanych kurach domowych. No właśnie końcówka mojego ostatnie zdania idealnie pasuje do oryginalnego tytułu serialu "Desperate Housewives" - z tymi polskimi tłumaczeniami zawsze coś jest nie tak. Fabuła toczyła się w luksusowym przedmieściu fikcyjnego miasta Fairview, przy ulicy Wisteria Lane. Sąsiadki to z pozoru kobiety idealne, zajmujące się dziećmi, piekące ciasta, dbające o ogród, mężów i dzieci. Idealny obrazek rodem ze zdjęć z lat 50. Coś jednak idzie nie tak. Jedna z przyjaciółek mająca najbardziej idealne życie popełnia samobójstwo. I tak mąci się spokój na Wisteria Lane. Przyjaciółki próbują dojść do rozwiązania tajemnicy ich zmarłej koleżanki. Na osiedlu pojawiają się też inni mieszkańcy, a ich losy są równie dziwne. Tu też wygrywają dialogi, gagi i sceny zawiści kur domowych. Serial bawi do łez, ale ma też mnóstwo wątków kryminalnych.



Mad Men




A teraz serial stylowy do granic możliwości. Jest to pozycja, którą się ogląda, nawet kiedy nie interesuje nas akcja. Kostiumy, charakteryzacja i scenografia powalają na kolana. Akcja serialu rozgrywa się w Nowym Jorku na początku lat 60. XX w. Poznajemy losy pracowników agencji reklamowej Sterling Cooper. Najbardziej wyrazistymi postaciami są brzydka sekretarka Peggy Olson oraz jej szef tajemniczy Don Draper, dyrektorze kreatywny agencji. Serial oprócz zawiłej i niejednoznacznej fabuły przedstawia w ciekawy sposób przemiany społeczne i kulturowe jakie miały miejsce w USA lat 60 XX w. Znowu mamy przedmieścia pełne obłudy. Do tego okres męskiej dominacji, kobiety które co najwyżej mogą pełnić funkcje sekretarki lub kwiatka w butonierce swojego męża. Serial był doceniony przez krytyków jak i publiczność. Kilkukrotnie został nagrodzony statuetkami Złotego Globu i Emmy. 



Californication




I znowu wracam do osoby Davida Duchovnego. Gra on postać Hank'a Moody'iego znanego pisarza z Nowego Jorku. Hank przeprowadza się do Los Angeles wraz z partnerką Karen i córkę Rebeccą. Niestety ich związek się rozpada z powodu specyficznego trybu życia Hank'a. Nasz bohater zaczyna pić i uprawiać seks z prawie każdą napotkaną kobietą. Pewnego dnia Hank zalicza niejaką Mię myśląc, że jest ona jego dorosłą fanką, a w żeczywistości to szesnastoletnia córką Billa, nowego chłopaka Karen. Tu zaczynają się pierwsze kłopoty. Serial przepełniony jest erotyzmem, anegdotami, jest lekko zblazowany w kalifornijski sposób. Ale ma też głębsze watki jak próba ratowania związku z Karen czy problemy z dorastającą córką. 



Synowie Anarchii



Moim obecnym bzikiem są już kiedyś opisywanie "Synowie Anarchii". To serial amerykański emitowany w latach 2008-2014 na antenie FX. Serial składa się z 7 sezonów i opowiada o losach specyficznej rodziny. Chodzi tu o gang motocyklowy z Kalifornii o nazwie Synowie Anarchii. Gang wiedzie prym w miasteczku Charming. Trzymają sztamę z szeryfem. On nie przeszkadza im w handlu bronią, a oni nie dopuszczają do przejęcia miasteczka przez gangi narkotykowe. Dobra rock&rollowa muzyka, fajne motocykle, skórzane kamizelki i długowłose bydlaki, czyli to co tygryski lubią najbardziej :) Przemoc miesza się z komedią i tragedią, specyficzna miłość rodzinna przeplata gangsterską lojalnością. Serial wciąga jak matnia. I na całe szczęście nie ma w nim zbyt wielu happy endów co tylko podtrzymuje atmosfer grozy i napięcia. 



 Salem



Teraz pozycja, która chyba nie jest zbyt znana w Polsce. Akcja serialu rozgrywa się w XVIII w. w znanym mieście Salem w stanie Massachusetts. Chyba nikomu nie trzeba mówić z czego owe miasteczko słynęło, oczywiście z czarownic. Przedstawiona jest tu historia procesów czarownic, ale też romansu czarownicy Mary Sibley i weterana wojennego kapitana Johna Aldena. W barwny sposób pokazano walkę złowieszczych czarownic i wręcz fanatycznych katolików Increase’a Mathera i jego syna Cottona. Niestety w USA serial nie przyniósł pożądanych przez producentów dochodów i 2 listopada 2016 r. ukazał się ostatni 3 sezon. Co nie oznacza oczywiście, że serial nie jest godny uwagi. Moim zdaniem spełni oczekiwania wszystkich fanów czarownic i tematyki nadprzyrodzonej. 



Zakazane imperium



Przysięgam, że to już ostatni serial. Kolejna stylowa produkcja. Akcja serialu toczy się w ciekawych czasach - Atlantic City, okres prohibicji. Inspiracją do napisania scenariusza była książka Nelsona Johnsona "Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City". Główny bohater to Enocha Nucky Thompson, polityk mający władze w Atlantic City. Nucky napotyka na swojej drodze najbardziej znane postacie lat 20 XXw., od gangsterów, po polityków. Zaczynają się nim interesować agenci federalni. Atlantic City zdecydowanie łamie nakaz prohibicji i to tu rozwija się przemyt alkoholu. Do tego Nucky bije wszystkich po oczach swoim wystawnym i rozrzutnym trybem życia. Serial został doceniony przez krytyków i ma na swoim koncie wiele nagród. Warto zauważyć, że został  nagrodzony przez Amerykańską Gildię Kostiumologów za najlepsze kostiumy w serialu obyczajowym. I to też kolejny element dla którego warto rzucić na niego okiem, naprawdę piękne, stylowe obrazy.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz